WOLNOŚĆ I SWOBODA W DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Czy na pewno?
Kilka dni temu Rząd przyjął założenia do projektu nowej ustawy – Prawo działalności gospodarczej. Prawo działalności gospodarczej ma zastąpić dotychczasową ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. W założeniach swych ustawa ma na celu wzmocnienie praw i gwarancji dla przedsiębiorców działających w Polsce.

Tylko czy na pewno tak będzie? Czy ten cel nie będzie jedynie „pobożnym życzeniem” przedsiębiorców, a urzędnicy i tak będą robili swoje?

Na te pytania dzisiaj oczywiście nie znajdujemy odpowiedzi, bo mamy do czynienia dopiero z projektem ustawy. Jaki będzie ostateczny kształt, a potem przyjęta praktyka? Czas pokaże.

Niezależnie od tego warto już zwrócić uwagę na główne zasady, bo wyglądają obiecująco.

Działalność gospodarcza ma się opierać na trzech głównych filarach:

1. zasada przyjaznej interpretacji, w praktyce sprowadzająca się do zakazu rozstrzygania wątpliwości interpretacyjnych na niekorzyść przedsiębiorcy,

2. zasada domniemania uczciwości, czyli zakaz rozstrzygania wątpliwości faktycznych na niekorzyść przedsiębiorcy,

3. zasada uprawnionych oczekiwań tzn. urzędnicy będą zobowiązani do działania na rzecz firm – według ugruntowanej praktyki.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy, podstawowym jej celem jest pełne wprowadzenie w życie konstytucyjnej zasady wolności gospodarczej i zagwarantowanie jej wykonywania w duchu gospodarki rynkowej. Zakłada się, że przepisy będą zapewniły przedsiębiorcom instrumenty prawne do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej z poszanowaniem m.in. takich wartości jak: równość, interes prywatny i interes publiczny.

Nowe przepisy będą w pierwszym rzędzie służyć wzmocnieniu praw i gwarancji dla przedsiębiorców. W sposób wyraźny zostaną zaakcentowane oraz usystematyzowane ogólne zasady dotyczące wykonywania działalności gospodarczej, stanowiące katalog podstawowych praw przedsiębiorcy.

Ustawa ma m.in. określać:

  1. formy wykonywania działalności gospodarczej,
  2. zasady wykonywania działalności gospodarczej,
  3. zawierać przepisy dające gwarancje wolności podejmowania działalności
    gospodarczej, równości i niedyskryminacji,
  4. zasady wspierania przedsiębiorczości,
  5. zasady „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone”
  6. przyjazną interpretacji przepisów.

Oczywiście tych zasad jest znacznie więcej. Natomiast dzisiaj przytoczyłyśmy najważniejsze z nich. Nie wiemy jaki ostateczny kształt przyjmie ta ustawa. Natomiast jak wejdzie w życie, oczywiście zajmiemy się szczegółami, żeby Was, Drogie Czytelniczki poinformować, co w prawie piszczy?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s