Edukacja ważna rzecz

W dzisiejszym świecie niezwykle ważne jest, aby nasze dzieci uzyskały wykształcenie, które potem w przyszłości da im szanse swobodnego funkcjonowania na rynku pracy. Jak wiemy nie jest to takie proste. Programy szkolne „naszpikowane” są trudną i skomplikowaną wiedzą teoretyczną, która potem w życiu niewiele się przydaje. Nasze dzieci po studiach nie do końca są przygotowane do wykonywania zawodu, który posiadły w trakcie nauki. Przeszliśmy w Polsce już wiele reform oświaty, ale nadal nie skupiono się na istotnym, że szkoły na określonym poziomie np. średnie, powinny już co raz częściej uczyć praktycznej strony wykonywania zawodu. Szkoda, że tak się nie dzieje i ta prosta prawda do dzisiaj nie dotarła do tych, którzy za oświatę są odpowiedzialni.

Poruszamy ten temat, choć może nie jest taki stricto prawny, ale zapewne zainteresuje nasze Czytelniczki.

Otóż, jedna z nas niedawno odbyła podróż do Anglii, mając przyjemność gościć w szkole, w niewielkiej miejscowości położonej około 2 godzin drogi od Londynu. Przewodnikiem była uczennica ostatniego roku tej szkoły, która od trzech lat mieszka w Anglii, a więc swoją dotychczasową edukację odbywała w Polsce. Aktualnie odbywa Ona naukę na kierunku dziennikarsko-medialnym.

Miejscowość naprawdę niewielka, u nas rzekłoby się prowincja, ale szkoła niewiarygodna! Piękny, nowoczesny budynek, z przestronnymi salami, pracowniami komputerowymi takimi aż dech zapiera. Posiadająca także nowoczesną bibliotekę, salę gimnastyczną, świetnie zorganizowaną stołówkę. Dzieciaki szczęśliwe i zadowolone. Przewodniczka opowiadała, że nauczyciele choć wymagający, są przystępni, mili, kulturalni, zawsze można się do niech zwrócić jak ma się jakiś problem. Co ciekawe, uczniowie do nauczycieli zwracają się po imieniu i nie przeszkadza to, aby do nauczycieli odnosić się z szacunkiem i poszanowaniem.

Co do nauki? Oczywiście jest sporo przedmiotów teoretycznych, ale mnóstwo jest praktyki dziennikarsko medialnej, a przypominam, że to jest szkoła średnia. Otóż, są studia telewizyjne, gdzie uczniowie uczą się przeprowadzać wywiady. Są pracownie, które wyposażone są w sprzęt do kręcenia filmów, reportaży, reklam, itp. W szkole są nawet pracownie do makijażu, studio fryzur, to też się przydaje, aby odpowiednio wyglądać przed kamerą. Dzieci oswajają się z kamerą i z pracą z Nią. Jest też doskonale wyposażona pracownia fotograficzna. Powstają tam naprawdę piękna i profesjonalne zdjęcia.

Absolwent po takiej szkole ma już w zasadzie przygotowanie do zawodu, oczywiście zawsze można uzupełnić swoją edukację poprzez wyższe studia. Na pewno u nas absolwent po skończonym liceum ogólnokształcącym o profilu dziennikarsko – medialnym, nie jest w stanie konkurować z opisaną uczennicą z Anglii. Co ciekawe znamy przypadki, gdzie absolwenci studiów dziennikarskich, są kompletnie nie przygotowani do zawodu, bo ich studia to jedynie żmudna i teoretyczna wiedza. Bez praktyki trudno taką wiedzę później w życiu zawodowym wykorzystać.

Mamy dzisiaj otwarte granice, nasze dzieci mogą w UE pracować, gdzie chcą. Tylko czy będą konkurencją na rynku pracy?

Może czas na to, żeby nie reformować w nieskończoność nasz system edukacji, a zająć się czymś co jest proste i konkretne, co da naszym dzieciom szanse na sukcesy zawodowe, nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Jak mówi przysłowie: „To co najprostsze, zwykle bywa najtrudniejsze”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s