Hot desking, free sitting, activity-based office, home office, teleworking…co to takiego?

Być może każda z Pań spotkała z tymi pojęciami chociaż raz. Wszystkie dotyczą sposobu organizowania pracy lub organizowania biura. Poniżej prezentujemy krótkie definicje:

Hot desking – system organizacji pracy, w którym zatrudnione osoby nie mają przypisanych stałych miejsc w biurze i w razie potrzeby korzystają z wolnego aktualnie miejsca do pracy

Free-sittng office – elastyczny sposób organizacji pracy w biurze, w którym można pracować w każdym miejscu. Często w takim systemie buro jest podzielone na różne strefy w zależności od charakteru pracy np.: strefa pracy zespołowej lub strefa ciszy, kiedy wymagana jest koncentracja. Taki model często określany jako activity-based office (zadaniowe biuro)

Home office – jest to jedno z określeniem na pracę zdalną, czyli alternatywę dla pracy w siedzibie pracodawcy polegająca na wykonywaniu obowiązków w domu lub w innym przystosowanym do tego miejscu.

Teleworking- kolejne określenie na pracę zdalną.

Czy wszystkie te formy organizacji pracy mogą zostać przeniesione na polski grunt? Czy wszystkie są dopuszczalne w Kodeksie pracy oraz innych przepisach w Polsce? Otóż, tak. Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca wskazuje miejsce wykonywania pracy, musi też zadbać o bezpieczne i higieniczne warunki. Także Kodeks pracy nie uniemożliwia organizacji pracy w formie gorących biurek czy też zadaniowego biura. Polskie przepisy również dopuszczają pracę zdalną. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek dostarczyć sprzęt, pokryć koszty ubezpieczenia sprzętu, koszty instalacji i eksploatacji środków umożliwiających komunikację oraz zapewnić pracownikowi odpowiednie szkolenia oraz pomoc techniczną.

Wszystkie powyższe sposoby świadczenia i organizacji pracy są coraz bardziej popularne. Pozwalają na oszczędności po stronie pracodawcy rzędu 30% wszystkich kosztów – elastyczny sposób organizowania biura jest zwłaszcza opłacalny, gdy część pracowników odbywa częste podróże, spotyka się poza biurem z klientami, w takich sytuacjach stacjonarne biuro nie jest nigdy obłożone w 100%pracownikami. Z kolei telepraca pozwala pracownikowi oszczędzić czas na dojazdy do biura, jednak wymaga dużej dyscypliny. A jakie są Wasze doświadczenia ze współczesnymi metodami organizowania pracy?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s