Chcesz zorganizować zbiórkę publiczną? Teraz to Ty decydujesz, a nie urzędnik!

W dniu 18 lipca wchodzi w życie nowa ustawa, która między innymi znosi obowiązek uzyskiwania pozwoleń na zbiórkę publiczną wydawaną przez urzędników. Zostają one zastąpione zgłoszeniami publikowanymi na portalu, który zacznie działać w dniu wejścia w życie ustawy. Oznacza to, że w internecie każda z Nas może zbierać, na co chce i kiedy chce – bez zezwolenia i bez zgłoszenia zbiórki publicznej, co za tym idzie bez oczekiwania na decyzję organu czy możemy zorganizować taką zbiórkę czy nie.

W przypadku chęci zgłoszenia zbiórki publicznej, są dwie metody: zbiórkę będzie można zgłosić elektronicznie – wówczas termin zgłoszenia będzie trwał do 3 dni bądź na piśmie – 7 dni (jeżeli zgłoszenia nie będą musiały być uzupełniane). Dzięki takiej zmianie organizacja zbiórek publicznych będzie pozbawiona wszelkich formalności, a organizatorzy będą mogli skupić się na tym, co w takich akcjach jest najważniejsze- czyli na dobroczynności.

Nowe przepisy są rozwiązaniem dotychczasowych bolączek. W naszej praktyce miałyśmy kilka razy (nie)przyjemność zajmować się formalnymi aspektami zbiórek i faktycznie dla osób, które z prawem nie miały do czynienia, a chciały działać w szlachetnym celu, było to trudne doświadczenie. Uważamy, że to krok zdecydowanie w dobrym kierunku. Być może przekona także osoby, które z powodu skomplikowanego prawa nie angażowały się w zbiórki. Zmiana przepisów, zapewne ułatwi nam wszystkim działać w dobrym celu, bo warto pomagać.

2 uwagi do wpisu “Chcesz zorganizować zbiórkę publiczną? Teraz to Ty decydujesz, a nie urzędnik!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s