Czy utrudnianie życia lokatorom będzie karalne?

Często w mediach słyszy się, że właściciel chcąc pozbyć się lokatora z mieszkania, odcina prąd czy wymontowuje drzwi. Lokator zazwyczaj w takich sytuacjach jest bezradny i nie pozostaje mu nic innego, jak wyprowadzić się z mieszkania. Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują prawnokarnej ochrony lokatora i może on dochodzić swoich praw jedynie na drodze cywilnoprawnej. Wkrótce może się to jednak zmienić.

Senatorowie wnieśli projekt ustawy, zgodnie z którym działania właściciela mieszkania, utrudniające korzystanie z niego, będą karalne. Zamierzają zmienić przepis kodeksu karnego mówiący o stosowaniu przemocy lub groźby bezprawnej. Projekt przewiduje, że przestępstwem będzie zarówno przemoc bezpośrednia wobec osoby (tak jak jest dotychczas), jak i przemoc pośrednia. Senatorowie wskazują, że po zmianie przepisu będzie można pociągnąć do odpowiedzialności karnej właściciela za zachowania takie jak odcinanie mediów, dewastacja mieszkania czy wymontowywanie okien i drzwi. Takie zachowania mają być bowiem traktowane jako przemoc pośrednia i może za nie grozić nawet 3 lata pozbawienia wolności.

Przyjęcie projektu ustawy znacznie poprawiłoby sytuację lokatorów. Można liczyć, że właściciele nie chcąc narażać się na odpowiedzialność karną, prawdopodobnie odstąpią od utrudniania korzystania z mieszkania lokatorom.

Projekt jest bez wątpienia ważny z punktu widzenia lokatorów. Będziemy śledzić dalsze prace parlamentarzystów i na bieżąco informować Was o losach tego projektu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s