Co dalej z Luizą?

Ostatnio jedna z nas szukała sobie torebki. Od dłuższego czasu marzyła o pięknej torebce Louis Vouitton w odcieniu malinowego różu. W tym calu zaczęłam przeglądać różnego rodzaju portale aukcyjne, ku mojemu zdziwieniu na wielu aukcjach pojawiał się mój wymarzony model w cenie 250-300 złotych. Po zapoznaniu się z ofertą, zauważyłam, iż osoby oferujące produkt otwarcie piszą, iż jest on dobrą podróbką. Zastanowiłam się wtedy, czy mają oni świadomość, iż naruszają czyjeś prawa, a taka działalność może rodzić poważne negatywne konsekwencje.

 Od kilku tygodni wskazywałyśmy jak skutecznie uzyskać prawo ochronne do znaku towarowego, nadeszła pora na kilka informacji, dotyczących ochrony naszego prawa ochronnego.

 Podstawową przesłanką wysuwania roszczeń związanych z naruszeniem prawa ochronnego do znaku towarowego, jest zagrożenie lub naruszenie interesu przedsiębiorcy. Działanie, które opisałyśmy  w pierwszym akapicie, w sposób istotny narusza interes podmiotów, którym przysługuje prawo ochronne do znaku.

Dochodząc roszczeń związanych z naruszeniem prawa ochronnego do znaku, możemy wybrać jedną z czterech dróg postępowania, działając na podstawie przepisów:

Ogólnych kodeksu cywilnego;

Przepisów Prawa własności przemysłowej;

Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych;

Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

 Będąc podmiotem uprawnionym do znaku stoimy przed wyborem, którą z dróg pójść, aby jak najskuteczniej uzyskać zaspokojenie swoich roszczeń. W każdym z powyżej wskazanych przypadków możemy żądać:

Zaniechania nielegalnego działania i usunięcia jego skutków, w szczególności poprzez złożenie i opublikowanie stosownego oświadczenia;

wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści;

zapłaty odpowiedniego odszkodowania;

uiszczenia przez sprawcę określonej kwoty na cel społeczny

Niezmiernie ważną kwestią przy ochronie naszego prawa wyłącznego jest okres przedawnienia. Aby móc dochodzić roszczenia od podmiotu, który naruszył swoim działaniem nasze prawa musimy wystąpić z powództwem nie później niż w ciągu trzech lat od dnia, w którym dowiedziałyśmy się o naruszeniu.

W następnych postach, będziemy zajmować się szczegółowo wskazanymi drogami postępowania, aby każda z Was mogła wybrać ten właściwy dla siebie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s