Jak bezpiecznie wynająć nasze mieszkanie

Obrazek

Każdej z Nas może przydarzyć się sytuacja, w której odziedziczymy np. w spadku mieszkanie po swojej rodzinie. Jeśli nie chcemy zamieszkać w tym mieszkaniu, to co z nim zrobić. Możemy wynająć  bądź sprzedać.

Dzisiaj zajmiemy się pierwszym pojęciem: Czyli jak bezpiecznie wynająć nasze mieszkanie, by w pełni uchronić nasze interesy?

Najbezpieczniejszą formą umowy jest tzw. umowa najmu okazjonalnego. Co to oznacza? Podpisanie innej umowy (zwanej umową najmu) może spowodować, że najemca może stać się dla właściciela nieruchomości tzw. dzikim lokatorem na długi czas.

Umowa najmu okazjonalnego powoduje, że można dokonać szybszej eksmisji najemcy z mieszkania. Co więcej, umowa najmu okazjonalnego nie może zawrzeć każdy. Ustawa o ochronie praw lokatorów przewiduje, że prawo do najmu okazjonalnego odnosi się wyłącznie lokali, które służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Skorzystać z tej formy mogą jedynie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Umowę najmu okazjonalnego  mogą stosować wyłącznie właściciele nieruchomości  (ewentualnie posiadacze spółdzielczego prawa do lokalu), nie można zatem skorzystać z tej formy w celu zawarcia podnajmu lokalu lub jego części. Umowa o najem okazjonalny powinna być zawarta na piśmie (powinny w niej znaleźć się podstawowe postanowienia : strony  – imiona, nazwiska, adresy, numery dowodów tożsamości, numery PESEL i NIP, wskazywać dokładny adres lokalu, określać warunki podwyżki czynszu, warunki wypowiedzenia umowy, informacje o wysokości kaucji, terminie regulowania czynszu, sposobie uiszczania opłat eksploatacyjnych, okresie wypowiedzenia, czy szczegółach związanych z naprawami w lokalu. Koniecznym elementem jest także wskazanie okresu na jaki jest zawarta, co ważne –  umowa najmu okazjonalnego nie może być dłuższa niż 10 lat ).

Dodatkowo wymogiem po stronie właściciela lokalu jest konieczność zgłoszenia zawarcia umowy najmu okazjonalnego naczelnikowi urzędu skarbowego, w terminie 14 dni od daty rozpoczęcia najmu.

Czy jest sens ponosić dodatkowe koszty (np. notarialne)? Czy nie lepsza jest zwykła umowa najmu? 

Przy zastosowaniu umowy najmu okazjonalnego właściciel łatwiej i szybciej pozbyć się niechcianego lokatora – najpierw kierując do niego żądanie o dobrowolne opróżnienie mieszkania, a jeśli ten nie zastosuje do niego, wówczas składa wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności dołączonemu do umowy o najem aktowi notarialnemu, w którym najemca dobrowolnie poddał się egzekucji. Posiadając tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności można wszcząć postępowanie o eksmisję niechcianego lokatora. Natomiast w zwykłej umowie najmu lokator, który nie chce opuścić lokum musi mieć zapewniony lokal socjalny, obowiązuje także okres ochronny od 1 listopada do 31 marca, kiedy w ogóle eksmisji nie można dokonać, a nadto specjalnej ochronie przed eksmisją podlegają kobiety w ciąży i małoletni, jednakże umowa najmu okazjonalnego nie podlega takim ograniczeniom.

W następnym poście ciąg dalszy o umowie najmu okazjonalnego.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s