Czy szpital może mnie nie przyjąć?

Ostatnio wiele  mówi się o planowanej reformie ochrony zdrowia, o długim czasie oczekiwania na zabiegi i operacje, o nieudzielaniu pomocy w nagłych przypadkach, o źle prowadzonej diagnostyce. Z pewnością służba zdrowia dostała zadyszki, a powody są różne.

Co więc ma zrobić pacjent gdy stanie oko w oko z problemem ?

Po pierwsze: jak idziemy do szpitala – to tylko ze skierowaniem. Takie skierowanie może zostać wystawione przez każdego lekarza, wówczas pacjent ma prawo leczyć się na terenie całego kraju, bez względu na  rejonizację.

Po drugie: przyjęcie pacjenta musi być zasadne. Mamy tu do czynienia z sytuacją, gdy cel  kuracji nie może zostać zrealizowany w żaden inny sposób.

A co w przypadku, gdy nie posiadam skierowania? Skierowanie nie jest wymagane tylko w przypadku, gdy nieudzielenie pomocy medycznej może skutkować utratą zdrowia lub życia (przykładowo: wypadek, nagły uraz, poród). Nie ma wówczas znaczenia okoliczność, że pacjent nie jest ubezpieczony. Jeżeli szpital nie może przyjąć „nagłego przypadku”, szpital ma obowiązek zorganizowania transportu do najbliższego podmiotu, który może udzielić wymaganej pomocy. Przyczynami, które leżą po stronie szpitala są m.in. brak odpowiedniej kadry, sprzętu czy też szczególna sytuacja zaistniała w związku z wystąpieniem siły wyższej. W innych przypadkach szpital ma prawo odesłać chorego instruując go jednocześnie, gdzie ma realną możliwość otrzymania pomocy. W sytuacji, gdy zgłasza się pacjent, którego stan nie zagraża jego zdrowiu i życiu, szpital może odmówić przyjęcia, jednak pacjent powinien zostać wpisany na listę osób oczekujących, gdzie zostanie poinformowany o terminie udzielenia świadczenia. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia „oczekującego pacjenta”, powinien zostać ustalony dla niego nowy termin przyjęcia na leczenie.

W sytuacji, gdy spotkamy się z nieuzasadnioną odmową przyjęcia, mamy możliwość skierowania skargi do dyrektora szpitala, oddziału wojewódzkiego NFZ, organu nadzoru nad szpitalem czy rzecznika praw pacjenta. Pamiętajmy jednak, że odmowa musi zostać wyrażona zawsze na piśmie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s