„Louiza Vuitton”

Kilka tygodni temu przedstawiłyśmy naszym Drogim Czytelniczkom, posta dotyczącego znaków towarowych. Były to rozważania ogólne, ale tak, jak obiecałyśmy, pora przejść do konkretów.

Każda z nas robiąc zakupy, będąc w pracy, jadąc autobusem, tramwajem, czy nawet spacerując, zauważa fajne ubrania, buty, torebki  u innych pań. Co zrobić, taka już nasza kobieca natura. Czasami zastanawiamy  się czy nasza koleżanka mając piękną torebkę prosto od Louis Vuitton, bądź botki od Jimmy Choo, ile pieniędzy na to wydała? To może nie najlepsza strona kobiecej natury, ale jednak ….  A może to co kupiła jest dobrą podróbką ze znakiem znanej marki?

Nie każda z nas robiąc zakupy ma świadomość, iż ubrania czy akcesoria, które nabywamy mogą być podróbkami, nie zauważamy subtelnych różnic w znaku towarowym, który jest łudząco podobny do oryginału. W związku z tym pojawia się pytanie, czy ja też mogę sobie wyprodukować linię damskich torebek sygnując ja oznaczeniem np. „Louiza Vuitton”, czyli jedynie zbliżonym do oryginału.

 Niestety odpowiedź na to pytanie brzmi NIE.

Oznaczenie będące znakiem towarowym jest dobrem prawnie chronionym, jeżeli znak towarowy uzyskał prawo ochronne, przedsiębiorcy przysługuje ochrona.

Nie każda z nas ma świadomość, iż znak towarowy, jakim posługujemy się w ramach naszej działalności gospodarczej adresowany jest do konsumenta. Podstawowym celem znaku towarowego jest uczynienie obrotu gospodarczego bardziej przejrzystym i uporządkowanie go. Znak towarowy to swego rodzaju komunikat dla konsumenta, że towar nim sygnowany pochodzi od określonego przedsiębiorcy. Znak towarowy ma charakter symboliczny, jednocześnie jest bardzo ściśle związany z działalnością gospodarczą.

Znak towarowy jest dobrem niematerialnym, prawnie chronionym, posiadającym swoją wartość, którą można wyrazić w pieniądzu.  O wartości znaku decyduje jego zdolność odróżniająca, czyli jego przydatność do odróżniania danego znaku, jako oznaczenia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego.

Aby uzyskać prawo ochronne do znaku, każda z nas musi  zbadać czy wybrane przez nas oznaczenie posiada zdolność, którą ocenia się badając dwie przesłanki:

możliwość przedstawienia danego oznaczenia w sposób graficzny;

zdolność odróżniająca danego oznaczenia.

Po wybraniu oznaczenia musimy przeprowadzić wstępny research na rynku, żeby sprawdzić, czy  nasze oznaczenie jest jedynym w swoim rodzaju. Jak to sprawdzić? Najlepiej odszuka wyszukiwarkę znaków towarowych,  na stronach UP RP OHIM lub WIPO. Jednak najłatwiej znaleźć znak towarowy w wyszukiwarce TmView.

Musimy mieć świadomość, iż znak towarowy może być znakiem graficznym, słownym lub słowno-graficznym. I każdy z nich korzysta z prawnej ochrony na tych samych zasadach. Jeżeli zauważymy, iż znana marka jako znak towarowy zastrzegła nazwę, to nie możemy jej użyć. Co więcej pamiętajcie, że nawet jeżeli nasza nazwa miałaby się różnić kolejnością wyrazów, czy pojawiłaby się niewielka różnica w zapisie, jak w powołanym przykładzie Louis Vuitton i „Louiza Vuitton”, to znak ten nie ma zdolności odróżniającej. Co więcej nie uzyskamy prawa ochronnego do oznaczenia nie posiadającego zdolności odróżniającej.

Jeżeli udało nam się to przejść ustalić, czy nasze oznaczenie posiada zdolność odróżniająca pora przejść do postępowania rejestracyjnego. W tym momencie musimy się zastanowić, na jakim obszarze chcemy uzyskać prawo ochronne, mamy trzy możliwości:

na terenie Rzeczypospolitej Polskiej- wybieramy Urząd Patentowy RP;

na terenie Unii Europejskiej –OHIM (Office for Harmonization in the Internal Market);

na terenie świata – WIPO (World Intellectual Property Organization).

W naszych kolejnych postach postaramy się przeprowadzić Was przez tryby rejestracyjne właściwe dla każdego z wyżej wskazanych Urzędów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s