Przetarg rzecz ważna

W ramach prowadzonej działalności biznesowej wielokrotnie startujemy w przetargach, chcąc między innymi tą drogą pozyskać Klientów. Przetarg to tryb konkurencyjny wyłonienia Wykonawcy. Tylko czy zawsze jest tak, że następuje to zgodnie z regułami prawa?

Czasami media szeroko informują o pewnych nieprawidłowościach w prowadzonych przetargach, jak wtedy mogą się „bronić” Wykonawcy, jak działać, żeby zapewnić, iż zamówienia publiczne realizowane są w zgodzie z obowiązującym prawem.

Zacznijmy więc od początku. Po to wprowadzono w życie przepisy prawa zamówień publicznych, żeby przy wydatkowaniu publicznych pieniędzy zapewnić konkurencyjność wyboru Wykonawcy, a zasady wyboru miały zapewnić jawność, transparentność oraz przejrzystość działań Zamawiającego.

Powyższe gwarantuje Wykonawcom jedna z zasad wyrażona w ustawie, z której wynika, że Zamawiający przygotowuje, przeprowadza postępowanie o udzielenie zamówienia w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie Wykonawców.

Dlatego, jak ukazuje się ogłoszenie o zamówieniu publicznym i mamy już wgląd do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, jako potencjalni Wykonawcy, nie oceniajmy go tylko pod kątem, „spełniam lub nie spełniam warunków”, tylko przeanalizujmy czy zasada równego traktowania Wykonawców nie została naruszona. Jeśli tak, wówczas można podjąć stosowne kroki prawne, które mogą spowodować zmianę warunków przetargu i możliwość wystartowania naszej firmy. Przecież wygrać powinien najlepszy.

Jednym ze sposobów jest złożenie odwołania, zarówno wobec treści ogłoszenia, jak i Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Jeśli, mamy do czynienia z taką sytuacją, iż odwołanie nie przysługuje, wówczas też nie jesteśmy bez szans. Można np. skierować informację do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, przedstawiając, iż naszym zdaniem, prawo zostało naruszone, choćby w zakresie równego traktowania Wykonawców. Zgodnie z ustawą – prawo zamówień publicznych Prezes Urzędu ma legitymację do tego, żeby przeprowadzić stosowną kontrolę danego zamówienia, która w rezultacie może przynieść korzystne decyzje dla Wykonawców

Pamiętajmy, że ważna jest analiza dokumentacji przetargowej. Nie poddawajmy się już na początku, wychodząc z założenia, że warunki przetargu mają „podniesioną tak wysoko poprzeczkę”, że nie jesteśmy w stanie złożyć oferty.

Może wtedy warto pomyśleć o krokach opisanych powyżej, które zmienią warunki zamówienia i pozwolą naszej firmie stanąć w szranki z innymi Wykonawcami, ba ….,   nawet wygrać te zawody. Czego Paniom i sobie życzymy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s