Po pierwsze nie szkodzić

W ciągu ostatnich dni pojawia się wiele informacji dotyczących śmierci bliźniaków we włocławskim szpitalu. Każda z Nas pewnie postawiła sobie szereg pytań związanych z tym zdarzeniem: Co z odpowiedzialnymi za opiekę osobami? Dlaczego żaden inny lekarz nie przeprowadził  cesarskiego cięcia? Co z dokumentacją medyczną- dlaczego nie ma badań zapisu na ultrasonografie? Czy dane zostały usunięte celowo? Co dalej? – na te pytania szukają już odpowiedzi prokuratorzy, resort zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia i wojewoda.

Brak personelu, w szczególności specjalistów, czy brak sal – to często główne zaniedbania organizacyjne szpitali. Te czynniki mogły mieć wpływ na tę sytuację, ale na tym etapie tego nie wiemy, bo oczywiście ta sprawa wymaga bardzo dokładnego wyjaśnienia.

Niestety, już dziś wiemy, że pewne nieprawidłowości wystąpiły, choćby to, że prokuratura nie została powiadomiona o śmierci nienarodzonych dzieci przez szpital (a powinna!), tylko przez ojca dzieci. To dodatkowy bodziec dla Nas, aby reagować, nagłaśniać i postulować zmiany. Często ludzie godzą się z zaistniałą sytuacją, zamiast walczyć o swoje prawa czy przywileje. Jak wiemy już z wcześniejszych postów obowiązkiem personelu medycznego jest prowadzenie dokumentacji medycznej.  W tym przypadku istnieją braki w dokumentacji, co z pewnością stanowi przewinienie zawodowe – narusza to bowiem zapisy w ustawie o zawodzie lekarza, może także rodzić odpowiedzialność cywilną, a nawet karną.

Mamy nadzieję, że sprawa zostanie dogłębnie zbadana i wyjaśniona. Zwłaszcza, że podobne sygnały pojawiają się dosyć często. Nawet w przypadku braku dokumentacji lub też braku możliwości odtworzenia danych z urządzeń diagnostycznych, prokuratura może powołać biegłych i zbadać możliwość odzyskania utraconych danych. W wielu przypadkach takie dane, usunięte w wyniku działania osób trzecich lub utracone w wyniku awarii można odzyskać. Prawdopodobnie odzyskanie takich danych pomogłoby rzucić światło na sprawę i wyjaśnić okoliczności zdarzenia. Pamiętajmy, że kompletna dokumentacja medyczna jest naszym prawem.

Zdarzenie tragiczne w skutkach obnaża niestety także problem ochrony  zdrowia – małą ilość lekarzy przypadających na pacjenta, praca personelu medycznego w kilku miejscach, to niewątpliwie wpływa na jakość opieki. Niestety te kwestie wymagają rozwiązań systemowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s