Kiedy dziecko pada ofiarą pedofila

Tematem, który ostatnio zdominował media, a także nasze prywatne dyskusje są kwestie związane z pedofilią. Problematyka jest trudna, budząca wiele emocji,  jednak niezmiernie ważna dla każdej z nas. W naszym najbliższym środowisku bardzo często pojawiają się dzieci, jesteśmy matkami, siostrami, babciami czy sąsiadkami. W związku z czym nie możemy pozostawać obojętne, jeżeli w naszym otoczeniu, jakiemuś dziecku mogłaby stać się krzywda.

I choć wiele już powiedziano na ten temat w ciągu kilku poprzednich tygodni, to dla mnie, dla nas, zabrakło rzetelnej informacji, co trzeba zrobić w sytuacji, gdy przyjdzie nam się zmierzyć z tym problemem w rzeczywistości. Ofiarami  są najmłodsi, skutki są tragiczne, a cierpienie trudne do opisania. Tym bardziej każda z nas powinna wiedzieć jak w sytuacji, gdy w naszym otoczeniu dojdzie do tragedii, należy się zachować, jakie prawne kroki podjąć, do kogo się zwrócić?

Zacznijmy od krótkiej definicji pojęcia. Pedofilia jest to stan, w którym jedynym lub preferowanym sposobem osiągnięcia satysfakcji seksualnej jest kontakt z dziećmi. W polskim systemie prawa karnego, czyn ten został stypizowany w art. 200 kodeksu karnego

Polska ustawa karna przewiduje, iż każda dorosła osoba (dorosłą osoba jest osoba pełnoletnia), która podejmuje jakąkolwiek czynność seksualną w stosunku do dziecka poniżej 15 roku życia podlega karze. Świadomość, iż takie uregulowanie znajduje się w kodeksie karnym powinna mieć każda z nas. W sytuacji, gdy dowiemy się, iż jakieś dziecko padło ofiarą pedofila powinnyśmy wiedzieć jak zareagować.

Przede wszystkim musimy zwrócić szczególna uwagę na zachowanie dziecka, ale także jego rówieśników z którymi mamy kontakt, oraz starać się obserwować ich zachowanie. Musimy kształtować ich świadomość, rozmawiając z nimi, co zrobić  w sytuacji, gdy ktoś będzie chciał zrobić im krzywdę. Dzieci powinny wiedzieć, iż mają w nas wsparcie i w takiej sytuacji muszą niezwłocznie przyjść do nas i powiedzieć nam o zdarzeniu. To bardzo ważne ze względu na możliwość szybkiego reagowania oraz zawiadomienia odpowiednich organów.

W momencie, gdy jesteśmy już w posiadaniu informacji, że ktoś próbował zrobić dziecku krzywdę musimy niezwłocznie zawiadomić organy ścigania o tym, że nasze dziecko padło ofiarą pedofila. Można to zrobić na najbliższym posterunku Policji. Przestępstwo „obcowania płciowego z małoletnim” ścigane jest z z urzędu. W praktyce oznacza to, że po zgłoszeniu tego zdarzenia, , sprawa dalej będzie prowadzona przez prokuraturę.

Naszym obowiązkiem jest dbanie o bezpieczeństwo naszych dzieci. Musimy pamiętać o tym, że to my jesteśmy odpowiedzialne za ich przyszłe życie, w związku z czym powinnyśmy reagować, jak tylko zauważymy symptomy, że świat naszej pociechy został w jakiś sposób naruszony. Pamiętajcie, że im szybciej uda się zareagować tym większe prawdopodobieństwo, że osoba, która dopuściła się przestępstwa pedofilii nie skrzywdzi już więcej naszego lub innego dziecka.

Ważny jest również fakt, iż karalność przestępstwa pedofilii przedawnia się z upływem 5 lat od ukończenia przez ofiarę 18 roku życia. W związku z powyższym, jeżeli ktoś z Waszego otoczenia w dzieciństwie padł ofiarą pedofilii, a nie ukończył 23 roku życia, wciąż może przyczynić się do ukarania sprawcy tego czynu oraz spowodować, iż więcej osób już nie zostanie skrzywdzonych przez tego sprawcę.

Pamiętajmy:

  1. Przestępstwo pedofilii stanowi obcowanie płciowe z dzieckiem poniżej 15 roku życia.
  2. Po powzięciu informacji należy niezwłocznie zgłosić ten fakt Policji.
  3. Przestępstwo to ścigane jest w trybie publiczno – skargowym z urzędu.
  4. Przedawnienie karalności pedofilii ustaje po upływie 5 lat od ukończenia przez ofiarę 18 roku życia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s