Dla Mamy

Rok temu napisałam w Dniu Mamy post zatytułowany „Jesteś jedyna”.

Dla mnie wpis pozostał nadal aktualny. Pomimo, że blog „Prawa strona kobiety” poświęcony jest głównie prawu, ale każdy wie, że od czasu do czasu odchodzę od tej zasady, szczególnie w ważnych dniach.

Takim zapewne jest Dzień Mamy. Bo czy tego dnia ważna jest zawiłość procedury cywilnej, karnej, czy innej? Czy tego dnia warto rozprawiać o pozwach, umowach, czy też innych zagadnieniach prawnych?

Przecież w życiu są ważne wartości, które mogą uczynić, że kochamy innych, darzymy ich szacunkiem i miłością, dlatego też trzeba o tym pisać i mówić tyle razy ile się da.

Dlatego też postanowiłam powrócić to wpisu sprzed roku i przypomnieć go w całości, a było to tak.

Kiedyś zastanawiałam kto ustanawia takie święta, jak Dzień Mamy, Dzień Kobiet, itp. Komu to jest potrzebne? Czy wystarczy jeden dzień w roku, żeby złożyć życzenia Mamie, obdarować Ją prezentami, poświęcić swój czas i uwagę? Dla niektórych to jest tylko ten dzień, gdzie przypominają sobie o Mamie, a inni w ogóle nie odnotowują w swojej głowie, że chociaż w to święta warto byłoby wykazać zainteresowanie rodzicielką.

Myślę, że o Mamie, bo Ona jest bohaterką wpisu warto pamiętać każdego dnia, darzyć szacunkiem, miłością i dobrocią. To naprawdę jest najważniejsza osoba w życiu.

Skąd pochodzi to święto?

Pierwowzorem była starożytna Grecja i Rzym. Tam oddawano cześć Matce – Bogini, dającej urodzaj, płodność i opiekującą się światem.

W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w Krakowie w 1923 r., a więc prawie sto lat temu. Wówczas obdarowywano Mamy prezentami, laurkami i oczywiście kwiatami. Tak pozostało do dzisiaj.

Zatem mamy ten dzień.

Wiemy, że więź między matką, a dzieckiem jest niezwykła i nieprawdopodobna. Dzieci potrzebują dużo opieki i czułości, nie tylko te małe, ale dorosłe też. Przecież nie jeden raz właśnie te dorosłe pociechy biegają do Mam z prośbą o pomoc i o radę. Otrzymują ją w najlepszym wydaniu, bo przecież nikt nie jest bliższy jak właśnie ta cudowna osoba. Czasami Mama marudzi, zwraca uwagę, na sprawy, które w Jej przekonaniu są niewłaściwe w postępowaniu dziecka. Cóż, tak jest i zapewne zawsze tak będzie. Czyni to jednak z troski i miłości. Najważniejsze, że jest, że kocha, że myśli, a jak jest daleko to tęskni. Mamy to niezwykłe kobiety, silne, radzące sobie w trudnych momentach  życia. Pamiętające o swoich dzieciach, ich potrzebach i bezpieczeństwie.

Pamiętajcie o Mamach zawsze, bo warto.

Mojej Mamy od wielu lat nie ma przy mnie, ale pamiętam o Niej nie tylko w tym szczególnym dniu. Dlatego dzisiaj powtórzę to co napisałam rok temu, bo nadal słowa wówczas wyrażone pozostają aktualne.

Mamo dziękuję Ci:

Za dar życia,

Za to, że byłaś zawsze przy  mnie,

Za to, że mnie wychowałaś,

Za to, że dzisiaj jestem tym kim jestem,

Za to, że nieraz tak dzielnie znosiłaś moje wybryki, bunt i to, że nie zawsze byłam grzeczną dziewczynką,

Za to, że dałaś mi dużo miłości,

Za to, że dawałaś dobrą radą i wspierałaś mnie,

Dziękuję Ci za wszystko.

Mamo Kocham Cię i tęsknię za Tobą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s