Dostać paszport na lotnisku – jak to zrobić?

Mało kto pamięta, że paszport kiedyś był bardzo pożądanym dokumentem, ale praktycznie niedostępnym.

O jego pozyskaniu mogły marzyć tylko te osoby, które w rozumieniu komunistycznych władz, były „dobrymi i praworządnymi obywatelami”.

Przy autorytatywnej władzy sformułowanie „praworządni obywatele” brzmiało iście kuriozalnie, ale tak było.

Gdy nadeszła upragniona wolność, paszporty na wyciągnięcie ręki znalazły się w naszych domach i nikt się nie zastanawiał jakby to było, gdy tego dokumentu nie było. (O! tak się jakoś napisało).

Dzisiaj, szczególnie z uwagi, że wyjazdy są dostępne i praktycznie można każdego dnia gdzieś lecieć, warto jednak czasami sprawdzić, czy paszport jest, czy nie „rozpłynął się jak kamfora” czyli innymi słowy, czy nie zgubił się, czy jest ważny lub termin jego ważności upłynął.

A jeśli mamy niespodziewane sytuacje, to co wówczas, gdy niebawem jest zaplanowany wyjazd?

Jest rozwiązanie, hurra, bowiem od kilku dni mamy sytuację, dającą możliwość uzyskania paszportu tymczasowego w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Pierwsze zagadnienie, jakiemu należy się przyjrzeć to w jakiej sytuacji możesz starać się o tymczasowy paszport na lotnisku?

Wtedy, kiedy doszło do utraty paszportu lub zapomniałeś zabrać paszportu ze sobą lub nie masz dowodu osobistego i nie zdążysz już z uwagi na godzinę odlotu do powrotu do domu, aby wziąć dokument. O paszport tymczasowy na lotnisku możesz także starać się, gdy paszport lub dowód osobisty stracił ważność lub złożyłeś wniosek o wydanie paszportu biometrycznego, ale jeszcze go nie odebrałeś i co istotne dysponujesz ważnym biletem lotniczym.

Wniosek o tymczasowy paszport składa się na lotnisku Chopina w Warszawie. Zostało wydzielone stosowne miejsce do przyjmowania wniosków.

Aby uzyskać tymczasowy dokument należy przedstawić: dokument potwierdzający tożsamość (jeśli posiadasz) i ważny bilet lotniczy. Co ważne zdjęcie do tego paszportu można wykonać na lotnisku Chopina.

Paszport tymczasowy jest ważny przez okres w nim wskazany,  jednak nie dłużej niż przez 365 dni liczony od daty wydania.

Opłata za wydanie tego dokumentu kosztuje 30 zł, ale ważne jest to, że punkt w którym możesz uzyskać paszport tymczasowy jest otwarty jedynie od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00.

Zatem, jak widać, to co niedawno było niemożliwe stało się teraz możliwe, oby tylko w praktyce wszystko funkcjonowało jak należy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s