Szykują się zmiany.

Święta, Święta i po Świętach.

Mam nadzieję, że ten czas minął Wam w miłej, serdecznej i rodzinnej atmosferze. U mnie właśnie tak było. Odpoczęłam, choć był to intensywny czas. Może nie intensywny, a aktywny. Bardzo dobrze, bo jak człowiek ma dużo ruchu to lepiej się czuję.

Wróciłam do pracy, choć przyznam szczerze, że bardzo mi się nie chciało. Teraz jestem w syndromie pierwszego dnia po urlopie (Ha, ha). Pomyślałam więc, że za nim zacznę swoje obowiązki zawodowe, napiszę parę słów na blogu, a potem się zobaczy. Dobrze, że jutro już piątek, a niebawem weekend majowy, będzie jeszcze sporo odpoczywania przede mną.

A teraz do roboty, do roboty …… . Zacznę od tego, że wczoraj, czyli 20 kwietnia 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Aktualny stan prawny opublikowany jest w Dzienniku Ustaw 2019.0.2204 – tekst jednolity. Przyjęcie projektu zmian w sposób opisany powyżej nie oznacza oczywiście, że nowe przepisy weszły w życie. Jeszcze przed tymi zmianami dalsza konieczna droga legislacyjna. Pomimo to napiszę w kilku zdaniach, czego te zmiany mają dotyczyć.

Jednym z głównych założeń jest to, aby więcej podmiotów uzyskało dostęp do centralnej bazy danych ksiąg wieczystych, a także, aby przyspieszyć wpisy hipotek do ksiąg wieczystych oraz, aby obywatele z powodów wpisów nie ponosili nadmiernych kosztów.

 

Zatem od początku, jeśli zmiany wejdą w życie, wówczas dostęp do bazy danych uzyska  Krajowe Centrum Informacji Kryminalnych. Według założenia projektodawców ma to przede wszystkim ułatwić i przyspieszyć postępowania w sprawach skarbowych. Dostęp do bazy danych ma uzyskać także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników (KRUS).

Natomiast jeśli chodzi o hipoteki, głównym założeniem projektodawców jest, aby w przypadku, gdy ktoś „zaciąga” kredy hipoteczny na zakup lokalu mieszkalnego w okresie oczekiwania na wpis hipoteki nie został obciążony dodatkowymi bezzwrotnymi kosztami. Natomiast jeśli taka opłata będzie, to będzie rozumiana jako kaucja i po dokonaniu wpisu hipoteki zostanie zwrócona kredytobiorcy lub zaliczona na poczet spłaty kredytu.

Zostały podjęte także działania, aby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na dokonanie wpisu do księgi wieczystej. Wobec tego mają być powierzone nowe zadania notariuszom. Mianowicie, każdy zainteresowany np. jak dotychczas za pośrednictwem notariusza może złożyć do sądu wniosek o wpis do księgi wieczystej, albo korzystając z nowych przepisów wystąpi do notariusza, aby ten dokonał wpisu. Wpis sporządzony przez notariusza będzie odnosił takie same skutki jak wpis dokonany przed sądem. 

Kiedy zmiany wejdą w życie oraz ostatecznie w jakim kształcie, trzeba jeszcze poczekać. Wrócę jednak do tego zagadnienia, jak zmiany zaczną obowiązywać, żeby pokazać ich ostateczny kształt.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s