Obowiązek dotyczący ogrzewania.

Ostatni wpis na blogu był historyczny, bo dotykał lat trzydziestych ubiegłego wieku.

Tym razem wracam do rzeczywistości, bowiem dla wielu milionów Obywateli nałożony został obowiązek dotyczący zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków danych dotyczących systemu ogrzewania w nieruchomościach. Jest to ważna informacja, bowiem większości termin będzie upływał 30 czerwca 2022 r.

Co zatem trzeba zrobić?

Ale najpierw od początku.

Każdy właściciel domu, czy zarządca budynku wielorodzinnego są zobowiązani do przekazani informacji do Urzędu Gminy czym ogrzewa ową nieruchomość. Informacja ta polega na złożeniu pisemnej deklaracji. Natomiast trzeba pamiętać, że jeżeli w mieszkaniu położonym w budynku wielorodzinnym zainstalowane jest indywidualne źródło ciepła, to  oprócz zarządcy, który składa deklarację dotyczącą całego budynku, właściciel ma obowiązek złożyć deklarację w zakresie tego indywidualnego źródła ciepła.

Jakie są terminy?

Jeśli piec w danej nieruchomości został uruchomiony przed 1 lipca 2021 r. wówczas termin do złożenia deklaracji upływa 30 czerwca 2022 r.  Dla nowych urządzeń termin uregulowany jest zupełnie inaczej, a mianowicie wynosi 14 dni od uruchomienia urządzenia.

Jakich urządzeń obowiązek rejestracji dotyczy?

Dotyczy nie tylko tzw. „kopciuchów”, ale w ogóle pieców nawet tych najnowocześniejszych, kominków, tzw. kóz, kuchni węglowych, kotłów  grzewczych, pomp ciepła, pieców elektrycznych, kolektorów  słonecznych, sieci ciepłowniczej, instalacji fotowoltaicznych.

W jaki sposób składać deklaracje?

Dane w tym zakresie można uzyskać na stronie Głównego Urząd Nadzoru Budowlanego. Urząd ten uruchomił możliwość składania deklaracji poprzez specjalnie utworzoną stronę. Strona ta nazywa CEEB czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków.  Czyli można te deklaracje składać przez Internet i na stronie wskazanej powyżej, znajdują się stosowne dokumenty do wypełnienia.

Deklaracje formie papierowej można uzyskać w każdym Urzędzie Gminy, bo i w formie papierowej takie deklaracje złożyć można.

Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku?

Po prostu kary. Pisząc konkretnie, w przypadku osób, które pomimo obowiązku nie złożyły deklaracji lub nie złożyły deklaracji w terminie, będzie im groziła kara grzywny.

Wobec tego lepiej nie ociągać się z tym obowiązkiem i złożyć jak najszybciej deklaracje, tym bardziej, że są one stosunkowo proste i nie powinny powodować problemów przy ich wypełnianiu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s