Szacunek dla konsumenta i nie tylko.

Witam Was serdecznie po długim weekendzie z nadzieją, że dobrze i wyśmienicie spędziliście ten wolny czas. Wprawdzie pogoda nas nie rozpieszczała, ale może niektórym udało się wyjechać tam, gdzie słońce pięknie ogrzewało i pokazywało się w całej swojej krasie.

Odpoczynek już się zakończył, czas więc wracać do pracy. Wobec tego melduję się na swoim blogu z nowym wpisem.

Tym razem coś dla konsumentów.

Skupię się w tym zakresie na kwestii związanej z oznakowaniem i obrotem kosmetykami, bo przecież wszyscy w tym zakresie robimy mniejsze lub większe zakupy.

Kilka dni temu ukazał się raport po przeprowadzonej kontroli Inspekcji Handlowej, który odnosi się do produktów kosmetycznych. Raport ten znajduje się na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a zatem jeśli ktoś chciałby bardziej szczegółowo się z nim zapoznać, warto przejść na stronę UOKiK.

 Postanowiłam dzisiaj na blogu przytoczyć najciekawsze fragmenty tego raportu.

Wszyscy kupujemy kosmetyki, nie tylko te do upiększania ciała, ale także do higieny. W sklepach jest bogata oferta produktów, a zewsząd zalewają nas reklamy z których nieraz wynika, że jak użyjesz np. danego szamponu do włosów, to będą rosły dwa razy szybciej, a ich gęstość przyprawi nas o zawrót głowy. Inne przykładowo dotyczące kremów, które odmładzają tak, że pewnie sami siebie nie poznamy. Oj jest tego tyle, że nawet idąc do sklepu po jakiś kosmetyk mamy problem z podjęciem decyzji, który kupić. Przecież wszystkie do nas tak pięknie się uśmiechają i wołają „kup mnie, właśnie mnie, a będziesz zachwycony/a”.

Wiadomo, reklama kieruje się swoimi prawami, ale musi być rzetelna i uczciwa. Natomiast same produkty kosmetyczne ponieważ stosuje się bezpośrednio na nasze ciała, winny być rzetelnie opisane, jakie zawierają składniki, itp.

Wobec tego Inspekcja Handlowa postanowiła przyjrzeć się produktom kosmetycznym. Kontrola została przeprowadzona w firmach zajmujących się sprzedażą hurtową i detaliczną tych produktów w zakresie przestrzegania przez dystrybutorów przepisów dotyczących produktów kosmetycznych.

Kontrola ta wykazała, że niektóre z partii kosmetyków, nie zawierały lub zawierały niepełną informację dotyczącą:

  1. Wykazu składników,
  2. Funkcji produktów,
  3. Szczególnych Śródków ostrożności jakie należy zachowac,
  4. Daty minimalnej trwałości,
  5. Nazwę firmy,
  6. Kraju pochodzenia danego produktu.

Niektóre z kosmetyków miały podane informacje w języku obcym, bez opisu w języku polskim.

W ramach tej kontroli w niektórych przypadkach stwierdzono, że podawane były cechy produktu, które mogły świadczyć o innych właściwościach, były niejasne lub nieprecyzyjne. Nawet były takie podane informacje, które mogły kształtować mylne wyobrażenia u konsumenta co do działania produktu.

W przypadku stwierdzonych nieprawidłowości  w niektórych przypadkach zostały wydane decyzje nakładające kary pieniężne, wszczęto kolejne postępowania, a niektóre z nich są w toku

O czym konsument powinien pamiętać?

Przede wszystkim, że powinny się w opisie kosmetyku znaleźć rzetelne informacje, zawierające punkty wskazane powyżej, a których w niektórych przypadkach zabrakło.

Kupując kosmetyki konsument ma prawo sprawdzić, czy nie zawiera ten kosmetyk substancji na które jest się uczulonym. Dlatego też na opakowaniu winna być podana lista składników.

Musi być podana data ważności danego kosmetyku

Musi być podana informacja o minimalnym okresie przydatności kosmetyku.

Powinna być podana ilość danego kosmetyku.

Kosmetyk powinien być oznakowany w taki sposób, aby wiadomo było jaka jest jego nazwa handlowa, ale także oznakowanie kosmetyku powinno zawierać imię i nazwisko lub nazwę firmy oraz adres osoby odpowiedzialnej za produkt.

Warto o tym pamiętać, szczególnie jak się kupuje kosmetyki, których dotychczas się nie używało.

Poza tym konsument musi być rzetelnie informowany o danym produkcie, który jest dostępny na rynku, bo to jest tylko i wyłącznie decyzja konsumenta, czy kupi dany produkt, czy nie. jeśli już zdecyduje się kupić dany kosmetyk musi mieć absolutną pewność, że kosmetyk ten jest bezpieczny dla jego zdrowia i życia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s