Powrót do pracy.

Nieodwołalnie nastąpił koniec wakacji. Dzieci powróciły do szkoły i pewnie nie są najszczęśliwsze z obowiązków. Dorośli też zapewne są już po urlopach, choć wiadomo, niektórzy planują wolne nawet w okolicach jesieni. Dlaczego nie, to też może być dobry okres, aby złapać trochę oddechu.

Ci, którym dane było wyjechać i korzystać z wolnych dni, mam nadzieję, że mieli udane wakacje. Natomiast tym, którym nie udało się wyjechać, też mam nadzieję, że znaleźli  trochę czasu tylko dla siebie i udało im się odpocząć od codziennych obowiązków.

Zatem mamy pełny powrót do pracy i życie zaczęło toczyć się jak zwykle pomiędzy pracą, a domem, domem a pracą. No, cóż, tak to jest. Może odpoczywać w pełni będziemy na emeryturze, o ile oczywiście zdrowie i środki finansowe na to pozwolą.

U mnie też nastąpił pełnowymiarowy powrót do pracy, bo trochę wolnego miałam w ciągu wakacji, choć nie tak dużo, jakbym sobie tego życzyła. Obowiązki zawodowe nie pozwoliły  w pełni oddać się całkowitemu lenistwu w te letnie upalne dni. Tak czasami bywa i trzeba się z tym pogodzić i nie ma co narzekać. Jakby co, odbiję sobie to zimą, korzystając z uroków tej pory roku.

Jeden z moich Klientów, stwierdził, że czas na powrót do rzeczywistości i zająć się sprawami i przesłał do analizy dużą ilość dokumentów. Nie ma więc wyjścia trzeba się sprawami zająć i pomóc. Mój kolega, prawnik też stwierdził w rozmowie ze mną, że po powrocie z wakacji, trzeba zakasać rękawy, brać się do pracy i nadrabiać zaległości. Sądy też się ożywiły i na okres jesienny wyznaczyły sporo posiedzeń w różnych sprawach. Także faktycznie mamy powrót do rzeczywistości i jak to zwykle bywa dopada nas proza życia.

Zostawiając więc lato za sobą i wspomnienia z wakacji, przejdę faktycznie do rzeczywistości, która obecnie nam towarzyszy. Zapowiadałam, że w prawie mamy sporo zmian. Już zaczęłam o nich informować, choćby poprzez poprzedni wpis, podający zmiany w opłatach sądowych. Co dalej nas czeka jeśli chodzi o nowości w przepisach, będę na bieżąco informowała.

 

A oto niektóre z nich.

Mamy dość szeroką nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, innymi słowy, mamy nowelizację przepisów dotyczących procedury w zakresie toczących się postępowań w sprawach cywilnych i gospodarczych. Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego obejmuje co najmniej kilkaset nowych lub zmienionych przepisów. Wobec tego jest co czytać i analizować. Niektóre zmiany już weszły w życie, ale co do zasady większość z nich zacznie obowiązywać od listopada 2019 r.

Generalnie w tej dziedzinie główne zmiany dotyczą m.in.:

 1. Nowych regulacji w zakresie właściwości sądów, czyli sądów, które będą rozpatrywały dane sprawy,
 2. Nie będzie formularzy w postępowaniu procesowym, a pozostaną jedynie w postępowaniu nieprocesowym,
 3. Będą nowe regulacje w zakresie doręczeń pism. Temu zagadnieniu poświęcę osobny wpis, bowiem w tym zakresie mamy trochę nowości,
 4. Zasadą będzie wydawanie postanowień przez Sąd na posiedzeniach niejawnych, czyli bez udziału Stron. Ta zmiana, jak zakładają autorzy, ma na celu przyspieszenie postępowań prowadzonych przed Sądem,
 5. Jedną z istotnych nowości jest tzw. organizacja postępowań. Ma to m.in. polegać na planowaniu kolejnych czynności procesowych, a to w rezultacie ma prowadzić do rozpoznania sprawy w jak najkrótszym terminie,
 6. Sądy będą w postępowaniach cywilnych nakłaniać strony sporu do zawarcia ugody,
 7. Powstały instrumenty, które mają na celu zapobiec przewlekaniu procesów,
 8. Wprowadzone zostały także zmiany w zakresie postępowania odwoławczego,
 9. Wprowadzone zostało także odrębne postępowanie w sprawach gospodarczych, które będzie poddane większym rygorom niż tzw. zwykły proces,
 10. Wprowadzone zostały także zmiany w postępowaniach odrębnych,
 11. Oczywiście także zmiany nastąpiły w kosztach sądowych, ale to już zostało przeze mnie opisane.

 

Generalnie, zdaniem autorów tychże zmian, mają one na celu przede wszystkim przyspieszyć toczące się sprawy przed Sądami. Czy tak się stanie, oczywiście praktyka pokaże. Widać choćby z tych wymienionych punktów, że nowości jest sporo.

Ci, którzy będą działali w procesach sądowych przy udziale profesjonalnych pełnomocników, może mają mniejszy powód do zmartwienia, poza opłatami rzecz jasna, bo to pełnomocnicy mają znać się na przepisach i zapewnić Klientowi właściwą obsługę prawną. Natomiast Ci, którzy zdecydują się, że sami będą prowadzili swoje sprawy przed Sądami, mają co czytać. Warto się więc zapoznać z tymi zmianami, bo nieznajomość prawa szkodzi. Niestety.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s