Co się tyczy komorników.

Od 1 stycznia 2019 r. weszła w życie nowa ustawa o komornikach i nowa ustawa o kosztach komorniczych.

Wobec tego przybliżę, najistotniejsze przepisy, które pojawiły się w nowych regulacjach.

Wiadomym jest, że będąc dłużnikiem spotkanie z komornikiem do najsympatyczniejszych nie należy. Mając dług, nie jest istotne w jakich okolicznościach powstał, jeśli jest prawomocny wyrok, wówczas komornik może podjąć działania egzekucyjne. Chodzi jednak o to, żeby te działania nie były represyjne wobec dłużnika, a czyniły jedynie spełnieniu na rzecz wierzyciela. Sam komornik nie może podejmować czynności jakie mu się żywnie podobają, a działać może tylko i wyłącznie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Natomiast jeśli uchybi tym przepisom będzie podlegał stosownej odpowiedzialności.

Przechodząc do rzeczy.

Przede wszystkim podejmując czynności komornik obowiązany jest przedstawić dłużnikowi formularz skargi na czynności komornika. Wielokrotnie, bowiem dłużnicy nie wiedzieli, że taka skarga mu przysługuje w sytuacji, gdyby komornik nie wykonywał swoich czynności zgodnie z prawem. Wprawdzie jest zasada, że „nieznajomość prawa szkodzi”, nie mniej jednak, rzeczą oczywistą jest, iż osoby na co dzień z prawem nie związane nie znają uprawnień jakie im przysługują. Zatem wręczenie tego formularza, stanowi niejako pouczenie dłużnika o przysługujących mu uprawnieniach.

Komornik nie może dokonać zajęcia majątku, jeśli dłużnik przedstawi dokument z którego będzie wynikało, że ten majątek należy do innej osoby. Znane nam są  przypadki, gdzie komornicy zajmowali majątki osób w ogóle nie będącymi dłużnikami, tylko dlatego, że nosili to samo nazwisko co dłużnik. Odzyskanie zaś swojego bezprawnie zajętego majątku trwało bardzo długo i wiązało się niejednokrotnie z dużymi kosztami, nerwami i stresem.

Obecnie komornicy wykonujący czynności egzekucyjne mają obowiązek dokumentowania takiej czynności poprzez jej nagrywanie.

Do mieszkania natomiast nie może komornik wejść ot tak sobie, może to nastąpić, ale w asyście Policji.

Nowe przepisy zwiększają także nadzór nad pracą komorników. I tak, zostają zwiększone uprawnienia nadzorcze i kontrolne ze strony Ministra Sprawiedliwości. Może on wszcząć postępowanie administracyjne, mające na celu odwołanie komornika, który rażąco narusza prawo. Prezesi Sądów zaś zobowiązani zostali do częstszych kontroli komorników, które muszą odbywać się minimum raz na dwa lata. Ponadto komornicy będą musieli składać oświadczenia majątkowe i mają ograniczone możliwości w zakresie inwestowania w działalność gospodarczą.

Jeśli komornik będzie dokonywał zajęcia środków pieniężnych, wówczas musi pozostawić wolne od zajęcia 1500,00 zł, żeby dłużnik miał z czego żyć. Natomiast wysokość kosztów komorniczych jest obecnie określana już konkretnymi kwotami, a nie wyliczeniami proporcjonalnymi do średniego wynagrodzenia. Nowe koszty kształtują  się w postaci od 150 zł do 50.000,00 zł. Wysokość tych kosztów zależna jest od wysokości długu i nakładu pracy komornika. Dłużnik może jednak wystąpić do sądu o obniżenie tych opłat, wykazując, że to są dla niego zbyt duże obciążenia finansowe.

Jak zadziałają w praktyce te nowe przepisy czas pokaże. Ważne, żeby wyeliminowały nieprawidłowości, które w przeszłości zdarzały się, gdzie niejednokrotnie pokrzywdzonymi byli ludzie, którzy nigdy nie byli żadnymi dłużnikami. Nie należy jednak zapominać o wierzycielach, którzy mają prawo skutecznie egzekwować korzystne dla nich wyroki, ale to wszystko musi się dziać w majestacie prawa bez krzywdy dla kogokolwiek.

4 uwagi do wpisu “Co się tyczy komorników.

  1. Czy osoby, ktore juz w poprzednich latach maja obciazenia komornicze, a kwota pozostawiona „na zycie” jest mniejsza niz 1500 zl moga cos zrobic w swietle tych nowych przepisow? No i czy ta kwota jest brutto czy netto?

  2. Czy osoba, ktora juz ma zajete srodki pieniezne od lat a kwota pozostawiona „na zycie” jest nizsza niz 1500 zl moze cos w tym roku zrobic? Czy kwota ta jest brutto czy netto?

  3. Słuchajcie nie wiem co robić – kiedyś 5 lat temu złapałam parę mandatów z KZK GOPu. Potem dostałam pismo, że mam jakies odsetki – od razu zapłaciłam, mam potwierdzenie wpłaty (około 600 zł). Wczoraj dostałam pismo od komornika, że wiszę 1200 zł + opłaty sądowe… co robić? Jak wstrzymać to postępowanie? Zaraz będzie wypłata i wejdą mi na konto a wszystko spłaciłam wtedy i to ich błąd…

  4. Dobrze byłoby się dowiedzieć, czy faktycznie to postępowanie egzekucyjne dotyczy tych mandatów i na podstawie jakiego tytułu wykonawczego działa komornik. Moim zdaniem takie ustalenia trzeba poczynić jak najszybciej, bo od tego będą uzależnione dalsze działania np. zażalenie na tytuł wykonawczy, czy np. powództwo przeciwegzekucyjne. To jest istotne, bo na to są określone terminy. Oczywiście można przedstawić komornikowi potwierdzenia, że dług został uregulowany, aby powiadomił o tym wierzyciela, a to żeby w konsekwencji doprowadziło do umorzenia postępowania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s