Licząc na licznik.

Wiele osób kupuje używane samochody, bo taniej, szybciej, itp. Powodów jest wiele, ale nie o to chodzi w dzisiejszym wpisie.

Wiadomym jest, że rynek na którym sprzedaje się używane samochody jest bardzo szeroki. Są to nie tylko pojazdy pochodzące z Polski ale i z zagranicy. Niestety najczęściej popełnianym oszustwem podczas takich transakcji było cofanie liczników, które pokazywały znacznie mniejszy przebieg kilometrów w stosunku do stanu faktycznego. To w rezultacie znacznie wpływało na cenę owych pojazdów. Poza tym to mogło powodować dużo większe negatywne konsekwencje dla nabywców pojazdów, choćby związanych z ich stanem technicznym, kwestiami bezpieczeństwa, itp. To zjawisko choć powszechne, było dość trudne do udowodnienia.

Dlatego też temu mają zaradzić nowe przepisy polegające na wprowadzeniu nowej kategorii przestępstwa o brzmieniu:

Kto zmienia wskazanie licznika przebiegu całkowitego pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, dokonuje wymiany licznika przebiegu całkowitego pojazdu, nie zawiadamia o wymianie licznika przebiegu całkowitego pojazdu, nie podaje w zawiadomieniu danych wymaganych ustawą, nie przedstawia pojazdu w stacji kontroli pojazdów w celu sprawdzenia, czy licznik, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, odmierza przebieg pojazdu lub uniemożliwia dokonanie odczytu wskazania tego licznika wraz z jednostką miary”.

Oczywiście nie oznacza to, że wcześniej w ogóle nie było możliwości dochodzenia na drodze karnej swoich praw, bowiem tego typu przypadki były kwalifikowane jako przestępstwo oszustwa. Tylko, że ta kategoria przestępstwa była i jest niestety dość trudna do udowodnienia, a bez tego nie jest możliwe, aby sprawca podlegał odpowiedzialności karnej. Dopóki się winy nie udowodni działa domniemanie niewinności.

Czy obecnie, jak wejdą w życie nowe przepisy, będzie łatwiej i skuteczniej ścigać sprawców, którzy dokonują cofania liczników, czas pokaże. Nie mniej jednak pamiętać należy, że tak czy inaczej, jeśli ktoś robi taki zabieg jak cofnięcie licznika dokonuje przestępstwa. Zatem przy udowodnieniu winy będzie podlegał odpowiedzialności karnej. Zobaczymy, co praktyka przyniesie i czy dzięki nowym przepisom ten proceder znacznie się ograniczy, bo co do tego, że zniknie w całości, niestety mam wątpliwości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s