Podatek od wyprowadzki.

Znamy zapewne wszyscy takie powiedzenie, że w życiu pewne są tylko śmierć i podatki. Choć nie lubię tego stwierdzenia, pozwoliłam sobie je przywołać, bo faktycznie taka jest prawda.

Wiadomym jest już od jakiegoś czasu, że trwają prace nad nowymi przepisami podatkowymi, które mają na celu wprowadzenie tzw. podatku od wyprowadzki.

Spokojnie, to nie chodzi o to, że mielibyśmy płacić podatki przeprowadzając się z mieszkania do innego mieszkania. Celem tych przepisów ma być zapobieganie wyprowadzania majątku do rajów podatkowych.

To ma być rozwiązanie, które nazywane jest także jako podatek od wyjścia, czy exit tax. Podatek ten ma dotyczyć wyprowadzanego z kraju zainwestowanego kapitału. Przynajmniej tak się mówi o tym podatku.

 

Oczywiście na dzisiaj nie wiadomo jak to będzie ostatecznie wyglądało, bo trzeba czekać na rozwój wydarzeń. Wiadomym jest, że dopiero jak przepisy wejdą w życie, będziemy wiedzieli na czym stoimy. Na razie są to przypuszczenia i dywagacje. Wydaje się jednak, że to ważki temat, dlatego postanowiłam zasygnalizować, że taka sytuacja może mieć miejsce, opierając się tylko na doniesieniach medialnych.

 

Z tego co na razie mówi się, exit tax ma służyć opodatkowaniu podmiotów, które w ewidentny sposób próbują wyprowadzić majątek i tym samym uniknąć opodatkowania w Polsce. Czy obowiązek płacenia takiego podatku skupi się tylko na przedsiębiorcach, czy też obejmie osoby fizyczne? na razie nie wiadomo. Mamy więc teraz, posługując się językiem matematycznym, „równanie z dwiema niewiadomymi”.

Jednak ten stan niepewności, może w praktyce oznaczać, że aktualnie coraz więcej przedsiębiorców zdecyduje się przenieść swoje firmy za granicę.

 

Na dzień sporządzania tego tekstu nie jestem w stanie podać szczegółów. Obiecuję jednak, że będę przyglądała się sprawie. Tak jak napisałam, jest to temat ważny, a zgodnie z cytowanym powiedzeniem, pewność podatków jest faktem i czy coś da się z tym zrobić, ano nic.

2 uwagi do wpisu “Podatek od wyprowadzki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s