Przyjąć czy odrzucić spadek?

Tak jak obiecałam, wracam znów do spraw spadkowych. Tym razem opiszę instytucje dotyczące przyjęcia lub odrzucenia spadku. Mam nadzieję, że to wyjaśni i przybliży kwestie związane ze spadkami i ułatwi podjęcie decyzji, czy spadek przyjąć, czy go odrzucić.

A zatem

Przyjęcie spadku wprost

To jest taka instytucja prawa spadkowego, gdzie spadkobiercy decydują się na przyjęcie spadku bez ograniczenia odpowiedzialności za długi. W tym przypadku niewiele trzeba wyjaśniać. Jeśli spadkobiercy decydują się na takie rozwiązanie to oznacza, że w przypadku gdyby dowiedzieli się o długach spadkodawcy, będą za nie odpowiadali bez ograniczeń. W rezultacie oznacza to, że za powstałe długi odpowiadają całym swoim majątkiem. Korzystając z tego rozwiązania warto więc mieć absolutną pewność, że w przyszłości z tytułu dziedziczenia nie będziemy mieć problemów finansowych.

Odrzucenie spadku

Odrzucenie spadku pozwala uniknąć długów spadkowych. Jeśli chcemy możemy z tej instytucji prawa spadkowego skorzystać. Należy tylko pamiętać o tym, że zmienia się wówczas układ dziedziczenia. Odrzucenie spadku wymaga jednak podjęcia pewnych czynności. Za nim jednak do tego przejdę, trzeba podnieść, bo to istotne, że spadkobierca odrzucający spadek traktowany jest wedle prawa jako osoba, która tak jakby nie dożyła otwarcia spadku. Oznacza to, że ten udział przechodzi na jej spadkobierców.

Może być jednak sytuacja, że nie chcemy, aby spadek przechodził na nasze dzieci, np. z powodów długów spadkodawcy. Wówczas, aby tak się stało to i nasze dzieci muszą spadek odrzucić. Jeśli dzieci są małoletnie może to nastąpić, ale po uzyskaniu zgody sądu rodzinnego. Jeśli wszyscy spadkobiercy ustawowi nie mogą lub nie chcą przyjąć spadku przypada on gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy lub Skarbowi Państwa.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku musi zostać złożone w terminie sześciu miesięcy liczonych od dnia kiedy spadkobierca dowiedział się o podstawie dziedziczenia.

Oświadczenie, o którym mowa powyżej może być złożone przed notariuszem lub przed sądem.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

To jest bardzo znacząca instytucja prawa spadkowego, bowiem ogranicza odpowiedzialność za długi spadkowe. Obecne przepisy przewidują takie rozwiązanie, że jeśli spadkobierca nie podejmie żadnych działań w zakresie przyjęcia lub odrzucenia spadku, to przyjmuje się automatycznie, że dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza. To oznacza, że spadkobierca odpowiada za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego majątku w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Innymi słowy, odpowiada tylko do wysokości aktywów spadku.

Co te instytucje prawa spadkowego oznaczają?

Mówiąc wprost, to spadkobiercy podejmują decyzję, czy spadek odrzucić, czy przyjąć. Jeśli  zdecydują się na jego przyjęcie, mają wówczas wybór, jaką odpowiedzialność ponosić w przypadku, gdy istnieją długi spowodowane przez spadkodawcę.

2 uwagi do wpisu “Przyjąć czy odrzucić spadek?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s