Potrzebny Notariusz

Oj, czasami naprawdę potrzebny. Dzisiaj o transakcjach związanych z nieruchomościami. Wtedy bez notariusza nie obejdzie się. Jeśli chcemy sprzedać lub kupić nieruchomość bezwzględnie musimy zrobić to w formie aktu notarialnego, bo inaczej transakcja sprzedaży lub kupna z mocy prawna będzie nieważna.

Zacznijmy od początku.

Co to jest nieruchomość?

Kodeks cywilny powiada, że nieruchomościami są: grunty (lasy, budynki, grunty rolne, działki budowlane, działki rekreacyjne), budynki, które są trwale związane z gruntem), lokale – części budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębną własność.

Kiedy jest konieczny akt notarialny?

Konieczny jest wtedy jeśli chcemy sprzedać lub kupić nieruchomość, ale także w każdym innym przypadku, gdy mamy do czynienia z umową przenoszącą własność. Wobec tego jeśli chcemy darować nieruchomość lub dokonać zmiany, także  zawarta umowa musi mieć formą aktu notarialnego.

Kiedy obejdziemy się bez aktu notarialnego?

Akt notarialny nie jest potrzebny, gdy mamy do czynienia z umowami przenoszącymi jedynie posiadanie nieruchomości, a nie ich własność. Wobec tego, jeśli zawieramy umowy najmu mieszkania, najmu domu, umowę dzierżawy gruntu lub umowę użyczenia lokalu, nie potrzebujemy formy, o której mowa powyżej.

Co robi notariusz?

Sporządza akt notarialny i tylko on to może zrobić. Zatem nie może aktu notarialnego sporządzić radca prawny, czy adwokat.

Przy dokonywaniu czynności notariusz obowiązany jest czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i interesów stron oraz innych osób, dla których czynność notarialna może spowodować skutki prawne. Notariusz jest zobowiązany udzielać stronom wyjaśnień dotyczących dokonywanych czynności. Akty i dokumenty powinny być sporządzane w sposób zrozumiały i przejrzysty. Notariusz nie może sporządzić aktu notarialnego sprzecznego z prawem.

Za dokonanie określonych czynności notariusze pobierają taksę notarialną, której maksymalne stawki określają przepisy.

Umowa, którą sporządza notariusz.

Przed sporządzeniem umowy obowiązany jest zbadać stan prawny nieruchomości, poprzez sprawdzenie Księgi wieczystej, m.in. po to, aby sprawdzić, czy sprzedawca, jest faktycznie właścicielem nieruchomości, która jest przedmiotem transakcji. Przy sporządzonej umowie, strony stawiają się u notariusza na odczytanie tych umów i ich podpisanie. Notariusz sprawdza wówczas tożsamości osób biorących udział w czynności prawnej, bada też wiarygodność przedłożonych dokumentów, odczytuje akt notarialny stronom.

Strony umowy oraz notariusz parafują poszczególne strony aktu notarialnego oraz podpisują się na jego końcu.

No i mamy zawarty akt notarialny i cieszymy się z dokonanej transakcji dotyczącej nieruchomości. A w następnych postach m.in. o umowie przedwstępnej dotyczącej sprzedaży nieruchomości, co powinna zawierać, żeby była prawidłowo sporządzona, jakie są jej skutki, i czy w ogóle jest potrzebna.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s