ŚLUB JAK Z FILMU? ŻADEN PROBLEM!

Ostatnie nasze wpisy na bloga to tematy poważne i czasami smutne. Dlatego teraz, Drogie Panie, coś przyjemniejszego, coś na czym Nam bardzo zależy.

Otóż, Wiele dziewczyn, oglądając amerykańskie komedie romantyczne, marzy o tym, żeby podobnie, jak główna bohaterka, móc ślubować swojemu ukochanemu miłość w pięknych okolicznościach przyrody, przy zachodzie słońca, na plaży lub w ważnym dla nich miejscu w plenerze. Niestety do tej pory, w Polsce, musiały zderzyć się z szarą rzeczywistością. Co prawda, ze względu na religię i tradycję, większość ślubów wciąż udzielana jest w kościele, ale ślub cywilny do tej pory mogłyśmy ( z nielicznymi tylko wyjątkami) zawrzeć w urzędzie stanu cywilnego, który, nie oszukujmy się, nie jest najbardziej romantycznym miejscem, jakie można sobie wyobrazić.

Co się zmieniło?

1 marca 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Co prawda wcześniejsze regulacje również zakładały możliwość udzielenia ślubu cywilnego poza USC, natomiast wiązało się to z wykazaniem szczególnych, uzasadnionych przyczyn (pobyt w szpitalu, itp.). Do urzędów coraz częściej jednak zwracano się z prośbą o udzielenie ślubów w plenerze. Dziś każdy, kto tego chce, może spełnić takie marzenie.

UWAGA! Ograniczenia!

Oczywiście nie może być zbyt kolorowo, bo Ustawodawca wprowadził jednak pewne ograniczenia. Pierwszym wymogiem dla przyszłych małżonków jest obowiązek uiszczenia opłaty w wysokości 1000 zł, która ma być traktowana jako dochód gminy na pokrycie kosztów organizacyjnych.

Ślub będzie mógł się odbyć jedynie w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. To urzędnik zdecyduje, czy miejsce przez nas wybrane jest godne.

Wydaje się jednak, że takie bariery nie staną na przeszkodzie tym, którzy rzeczywiście pragną romantycznej uroczystości w plenerze. Dodatkowo będzie można czuć się bezpiecznie i mieć świadomość, że miejsce nie umniejszy wagi wydarzenia.

W końcu dla przyszłych małżonków to najważniejszy dzień w życiu. Niech więc czują się wyjątkowo i wspaniale, czego wszystkim Młodym Parom serdecznie życzą Autorki bloga.

Jedna uwaga do wpisu “ŚLUB JAK Z FILMU? ŻADEN PROBLEM!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s