Blaski samozatrudnienia

Jakiś czas temu pisałyśmy o rożnych formach pracy – w tym także o samozatrudnieniu, wskazując dobre i złe strony takiego rozwiązania. Jednak przedstawiciele wielu zawodów decydują się na założenie własnych mikro firm, upatrując w tym pozytywne dla siebie rozwiązania. Dzięki temu stają się przedsiębiorcami. Z tego tytułu wynikają jednak pewne obowiązki np. należy odprowadzać należne podatki, ZUS oraz prowadzić księgowość. Można jednak korzystać z benefitów przysługujących małym przedsiębiorcom.

Niedawno jedna z nas, prowadząc swoją działalność, zdecydowała się skorzystać z pomocy de minimis przysługującej przedsiębiorcom, w tym przypadku w postaci finansowania ze środków UE w ramach PO KL szkolenia, zmierzającego do uzyskania certyfikatu zarządzania projektami oraz opłacenia samego egzaminu.

Czym tak naprawdę jest pomoc de minimis i czy każdy mały przedsiębiorca może z niej skorzystać?

Od 1 stycznia 2014 roku zasady przyznawania pomocy de minimis reguluje Rozporządzenie Komisji Europejskiej 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. to jedna z form wsparcia przedsiębiorców. Koncepcja pomocy de minimis wywodzi się z zasady, iż pomoc o stosunkowo niskiej wartości nie jest w stanie naruszyć konkurencji lub wywierać wpływu na handel między Państwami Członkowskimi UE. Dlatego to Państwo Członkowskie UE decyduje o formie i wysokości przyznawanej przedsiębiorcom pomocy.

Może być ona udzielona przedsiębiorcy w różnych formach: na szkolenia, inwestycje ale także w formie zwolnień podatkowych czy umorzenia odsetek ZUS i innych. Ponieważ każdy przedsiębiorca ma ograniczoną kwotowo wartość pomocy de minimis jaką może otrzymać – warto zawsze dowiedzieć się od organu udzielającego pomocy, czy udzielane wsparcie nie jest pomocą de minimis i sprawdzić, czy otrzymując daną pomoc nie przekraczamy dopuszczalnego limitu. Limit otrzymanej pomocy de minimis można zweryfikować  w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W rozporządzeniu określona została maksymalna kwota pomocy, jaką Państwo udzielić może jednemu podmiotowi gospodarczemu na przestrzeni 3 lat, na poziomie 200 tys. EUR brutto. Dla firm z sektora drogowego transportu towarów maksymalna kwota dofinansowania ograniczona została do 100 tys. EUR.

Również osoba zamierzająca założyć swoją działalność może ubiegać się o dofinansowanie w ramach pomocy de minimis.

Dlatego warto przy okazji Nowej Perspektywy Unijnej zastanowić się czy i w jaki sposób będąc mikro przedsiębiorcą możemy skorzystać z takiej formy wsparcia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s