Wiele z nas zastanawia się nad rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Każda z nas pewnie marzy, aby rozpocząć działalność w dziedzinie, w której będzie czuła się najbardziej spełniona. Często przemawiają przez nas, nasze młodzieńcze marzenia o pracy projektantki mody, właścicielki restauracji, hotelu, Pani architekt, albo projektantki wnętrz.
W tych obszarach ważny jest znak towarowy, z którym będą nas utożsamiać nasi klienci. Będzie on znakiem firmy, unikalny i niepowtarzalny.
W związku z tym musimy zadbać, by nikt inny nie mógł się nim posługiwać i działać na naszą niekorzyść.
Jeżeli podejmiemy decyzję, że chcemy, aby nasze przedsiębiorstwo odbiorca utożsamiał z konkretnym znakiem, musimy podjąć szereg czynności zmierzających do uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy.
Pierwszy krok, który należy do każdej z nas, to podjęcie decyzji czy nasz znak ma być znakiem słownym, graficznym, czy słowno-graficznym.
Jeśli już go wybierzemy, czy stworzymy to Kolejny krok, upewnienie się czy nasz znak posiada znamiona odróżniające, innymi słowy, czy w sposób wystarczający odróżnia się od znaków już zarejestrowanych przez inne podmioty.
W momencie, gdy będziemy miały pewność, że nasz znak nie narusza praw innych podmiotów, możemy przystąpić do postępowania rejestracyjnego.
I tutaj pojawia się kolejny dylemat, jaką procedurę zastosować, ponieważ każda z nas może wybrać trzy drogi:
I droga:
uzyskanie prawa ochronnego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
II droga:
uzyskanie prawa ochronnego do znaku towarowego na terenie Unii Europejskiej;
III droga:
uzyskanie prawa ochronnego do znaku na terenie świata.
Każda z tych dróg ma swoje wady i zalety, ale o tym opowiemy w kolejnych postach składających się na cykl o znakach towarowych.