Niepowtarzalny element

Wiele z nas zastanawia się nad rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Każda z nas pewnie marzy, aby  rozpocząć  działalność  w dziedzinie, w której będzie czuła się najbardziej spełniona. Często przemawiają przez nas, nasze młodzieńcze marzenia o pracy projektantki mody, właścicielki restauracji, hotelu, Pani architekt, albo projektantki wnętrz.

W tych obszarach ważny jest  znak towarowy, z którym będą nas utożsamiać nasi  klienci. Będzie on znakiem firmy, unikalny i niepowtarzalny.

W związku z tym musimy zadbać, by nikt inny nie mógł się nim posługiwać i działać na naszą niekorzyść.

Jeżeli podejmiemy decyzję, że chcemy, aby nasze przedsiębiorstwo odbiorca utożsamiał z konkretnym znakiem, musimy podjąć szereg czynności zmierzających do uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy.

Pierwszy krok, który należy do każdej z nas, to podjęcie decyzji czy nasz znak ma być znakiem słownym,  graficznym, czy słowno-graficznym.

Jeśli już go wybierzemy, czy stworzymy to Kolejny krok,   upewnienie się czy nasz znak posiada znamiona odróżniające, innymi słowy, czy w sposób wystarczający odróżnia się od znaków już zarejestrowanych przez inne podmioty.

W momencie, gdy będziemy miały pewność, że nasz znak nie narusza praw innych podmiotów, możemy przystąpić do postępowania rejestracyjnego.

I tutaj pojawia się kolejny dylemat, jaką procedurę zastosować, ponieważ każda z nas może wybrać trzy drogi:

I droga:

uzyskanie prawa ochronnego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

II droga:

 uzyskanie prawa ochronnego do znaku towarowego na terenie Unii Europejskiej;

III droga:

 uzyskanie prawa ochronnego do znaku na terenie świata.

Każda z tych dróg ma swoje wady i zalety, ale o tym opowiemy w kolejnych postach składających się na cykl o znakach towarowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s