Przystępując do prowadzenia sprawy gospodarczej, okazało się, że Sąd gospodarczy wyznaczył termin w sprawie na początek czerwca 2014 r. Od sędziego z innego wydziału tego sądu usłyszałam, że sędziowie wyznaczają terminy rozpraw dopiero na wrzesień 2014.
Jak przedsiębiorca ma zatem przetrwać w takiej rzeczywistości, jak skutecznie dochodzić swoich roszczeń? Co zrobić gdy sami zostaną pozwani? Sprawy sporne pomiędzy przedsiębiorcami są trudne i skomplikowane, a jak nie wiadomo o co chodzi, zawsze chodzi o pieniądze. Co może sprawić, że przedsiębiorca do sądu nie trafi, a jak już do niego trafi opuści jego mury możliwie najszybciej? Przecież nie każda firma jest w stanie przetrwać wieloletnią batalię w Sądzie. W takich sytuacjach, nie czekając, że tryby sprawiedliwości szybko zajmą się taką sprawą, można skorzystać z innego rozwiązania – MEDIACJI.
Z pewnością o mediacji już wiele z nas słyszało, ale większość w kontekście spraw rodzinnych, rozwodów i separacji.
Jednak mediacja to nie tylko sprawy rodzinne.
Przedmiotem mediacji mogą być również sprawy gospodarcze. Mediacja może być wykorzystana przed wszczęciem postępowania sądowego, na etapie przedsądowym, a wypracowana przez strony ugoda mediacyjna może uchronić przedsiębiorców w ogóle przed skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Mediacja może być wszczęta na wniosek stron zarówno przed rozpoczęciem postępowania sądowego, jak i po jego wszczęciu. Także sam sąd może podjąć decyzję o skierowaniu stron do mediacji.
Mediacja to nic innego jak stymulowane negocjacje, a więc po prostu rozmowa pomiędzy zwaśnionymi stronami. Negocjacje stymulowane są przez bezstronną, neutralną osobę trzecią – mediatora. Negocjacje, to „naturalne” środowisko biznesu. Nie ma skomplikowanych procedur sądowych, gąszczu przepisów. Mediacja może okazać się szybkim sposobem na rozwiązanie problemów i być najbardziej efektywna niż żmudny proces sądowy..
Dużą zaletą mediacji jest oszczędność czasu. W ramach mediacji odbywa się średnio od 3 do 5 spotkań, każde ze spotkań to około 1,5 godziny. Spotkania odbywają się w czasie i terminie najwygodniejszym dla jej uczestników. Często mediacja odbywa się popołudniami, a więc wówczas, gdy działania biznesowe są już ograniczone. Czas mediacji wszczętej postanowieniem sądu jest ograniczony – mediacja powinna zakończyć się w okresie do miesiąca, ale ten termin może zostać przedłużony na wniosek uczestników mediacji.
Mając na uwadze podstawową zasadę biznesu „Czas to pieniądz”, oszczędność czasu w mediacji sprawia, że z punktu widzenia biznesu mediować na pewno warto – ta sama sprawa w sądzie znajdzie wynik w ciągu 3 lat, a w mediacji może ona zakończyć się ugodą już w ciągu miesiąca.