Znany prawnik.

Pomyślałam, że napiszę krótko o pewnej ciekawostce z życia znanej osoby  z innego rodzaju Jej działalności.

Zapewne większość wie kim był Jan Brzechwa. Kojarzymy tę postać z  twórczości literackiej.

Znamy wiersze dla dzieci, które napisał m.in. „Tańcowała igła z nitką”, „Żuraw i czapla” i „Kaczka dziwaczka”, czy „Pchła szachrajka”.

Najbardziej znane utwory Jana Brzechwy to m.in. „Akademia Pana Kleksa” i „Podróże Pana Kleksa”.

Natomiast mało kto wie, że Jan Brzechwa ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadził praktykę prawniczą i głównie zajmował się prawem autorskim. Jego jedną ze słynniejszych spraw była sprawa sądowa, gdzie reprezentował Zenona Przesmyckiego przeciwko poecie Tadeuszowi Piniemu, który wydał dzieła Kamila Cypriana Norwida bez zgody właściciela praw autorskich.

Właścicielem tych praw był rzeczony Zenon Przesmycki.

Sam Zenon Przesmycki był w dwudziestoleciu międzywojennym Ministrem Kultury i Sztuki w latach 1919 – 1920  w rządzie Ignacego Paderewskiego, a także Leopolda Skulskiego. Pełnił także funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Ochrony Prawa Autorskiego. Był także członkiem Polskiej Akademii Literatury. Zajmował się również tłumaczem poezji i prozy.

Proces, ten toczył się przed wojną. Po wojnie Jan Brzechwa nie porzucił praktyki prawniczej, zajmując się pomocą prawną dla Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. Był także członkiem Międzynarodowej Komisji Prawa Autorskiego.

Oczywiście prawdziwe imię i nazwisko to nie Jan Brzechwa, a jedynie pseudonim. Naprawdę nazywał się Jan Wiktor Lesman.

Postanowiłam podać na blogu taką ciekawostkę choć w dużym skrócie. Napisałam o tym dlatego, że wielokrotnie znane postaci, prowadziły także działalność zawodową, o której mało kto wie. Jest więc okazja, żeby to przybliżyć.

Mnie oczywiście bardzo interesują osoby ze świata prawniczego, wiadomo dlaczego.

Za jakiś czas może powrócę do ciekawostek historycznych, a tymczasem życzę miłego dnia, dużo wody dla ochłody i wszystkiego dobrego.

W przyszłym tygodniu pojawią się kolejne wpisy, tym razem dotyczące współczesności i prawa. Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s