Gdzie jest testament?

testament-229778_640

Gdy odchodzi na zawsze ktoś z najbliżej rodzinny, podstawową zasadą jest dziedziczenie ustawowe, czyli z obowiązujących przepisów wynika kto dziedziczy majątek pozostawiony przez spadkodawcę. Wolą spadkodawcy może być jednak, że do kręgu spadkobierców powołuje osoby poprzez sporządzenie testamentu. Może być taka sytuacja, że najbliższa rodzina nic wie wiedziała, że został sporządzony testament. Poszukiwanie tegoż czasami bywa trudne.

 

Co zatem zrobić? Może w tym pomóc Notarialny Rejestr Testamentów.

Jeśli testament został sporządzony w formie aktu notarialnego z pomocą może przyjść właśnie ten rejestr, ale pod warunkiem, że testament w tymże rejestrze został umieszczony. Nie ma bowiem takiego obowiązku. Niezależnie od tego warto spróbować i dochować wszelkiej staranności i sprawdzić, czy taki testament został sporządzony.

Jeżeli testament jest sporządzany w formie aktu notarialnego, wówczas notariusz pyta spadkodawcę, czy chce, aby informacja o testamencie trafiła do rejestru. Jeśli odpowiedź jest pozytywna zostaje on tam wpisany. Istotne jest to, że umieszcza się tam, nie treść, a jedynie informację, kto sporządził testament i gdzie go zdeponował.

W trakcie życia spadkodawcy nie uzyska się jednak informacji, czy testament został sporządzony, a dopiero po jego śmierci i po okazaniu aktu zgonu spadkodawcy. Rejestr jest wprawdzie prowadzony elektronicznie, ale nie każdy ma do niego dostęp. Dostęp wymaga bowiem pośrednictwa notariusza. Notariusz jeśli wykonuje taką czynność, sporządza stosowny protokół. Można takim protokołem posługiwać się przed sądem. Jest to przydatne w sytuacji kiedy spadkobiercy ustawowi przeprowadzają postępowanie spadkowe. Można więc posłużyć się tym protokołem z którego wynikać np. będzie, że nie odnaleziono w rejestrze testamentu. Wówczas do spadku powołani zostają spadkobiercy ustawowi.

Najlepszym rozwiązaniem dla spadkodawców jeśli faktycznie chcą, żeby jego wola zapisana w testamencie została spełniona, poinformowali także swoich bliskich o fakcie sporządzenia testamentu, wskazania Kancelarii notarialnej, gdzie testament był sporządzony i oczywiście umieszczenie go w rejestrze, o którym mowa powyżej.

Notarialny Rejestr Testamentów to nie jedyne rozwiązanie związane z dziedziczeniem. W Polsce działa także. Rejestr Aktów Poświadczenia Dziedziczenia. Dzięki temu rejestrowi jest jasne i wiadome, że takie poświadczenie dziedziczenia odbyło się u notariusza.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s