Na koniec świata….. z ubezpieczeniem

Nadeszły ferie zimowe i pewnie wiele z Was wybiera się skorzystać z ostatniego śniegu lub wygrzać się w ciepłych krajach. Całkiem niedawno dyskutowałyśmy o sytuacjach, które przytrafiły się nam w trakcie podróży.

Wniosek był jeden, dużo nieprzewidywalnych zdarzeń  może nam się przydarzyć. Jak możemy się zabezpieczyć w razie niespodziewanych sytuacji, o czym warto pamiętać, i o czym z reguły zapominamy?

Oczywiście bardzo istotne jest bezpieczeństwo w podróży. Najprostszym sposobem jest wykupienie ubezpieczenia. Aby odpowiadało ono naszym potrzebom trzeba najpierw musimy zidentyfikować, jakiego rodzaju produkt jest nam potrzeby, a później dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia.

Klasyczne ubezpieczenia podróżne oferowane w Polsce pokrywa: koszty leczenia ambulatoryjnego (porady i proste zabiegi lekarskie, pielęgniarskie) i pobyt w szpitalu (łącznie z kosztami operacji i zabiegów) – związane z zachorowaniem i nieszczęśliwym wypadkiem; transport z miejsca wypadku do szpitala lub pomiędzy szpitalami, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialność cywilną, ubezpieczenie bagażu oraz assistance, czyli np. transport chorego do Polski, pokrycie kosztów hotelu bliskich odwiedzających chorego zagranicą, pokrycie kosztów poszukiwań w górach i morzu, koszty ochrony prawnej.Panie zamierzające uprawiać sporty w trakcie podróży powinny pomyśleć jednak nad  wykupieniem opcji dla aktywnych obejmujących z reguły  nurkowanie, sporty wodne lub sporty zimowe.

Wykupując ubezpieczenie powinnyśmy przede wszystkim pamiętać o zapoznaniu się z zapisami umowy, które zawierają opisy przypadków wyłączających  ubezpieczenie. Jeżeli zamierzamy  szusować  po stoku, istotne jest, aby sprawdzić czy ubezpieczenie obejmuje koszty transportu ze stoku, w razie wypadku oraz czy nie zostaje wyłączone w przypadku wyjechania ubezpieczonego poza wyznaczoną trasę lub niesprawnego sprzętu (ważne zwłaszcza w przypadku wypożyczania sprzętu). Jeżeli zamierzamy wyjechać za granicę koniecznie powinnyśmy sprawdzić czy ubezpieczenie obejmuje sytuacje, kiedy wybucha konflikt (całkiem niedawno było to istotne w krajach, gdzie wybuchła arabska wiosna ludów, a były popularnymi destynacjami urlopowymi) oraz czy wariant ubezpieczenia obejmuje kraj, do którego zamierzamy wyjechać. Musimy także zapoznać się z limitami, które często występują w sytuacji pokrywania kosztów ubezpieczenia lub wyłączeniem niektórych kategorii leczenia. W przypadku leczenia, na podstawie ubezpieczenia podróżnego, ubezpieczyciel pokrywa koszty wynikające z nagłej, nieprzewidzianej sytuacji lub nieszczęśliwego wypadku. Dlatego czasami może odmówić pokrycia kosztów, w sytuacji, kiedy zabieg nie jest wynikiem nieszczęśliwego wypadku lub nagłej sytuacji.

Czasami warto jest także sprawdzić opcje oferowane przez banki np. ubezpieczenie do karty kredytowej. Oczywiście w takiej sytuacji też trzeba sprawdzić warunki ubezpieczenia i zadbać o to, żeby zapoznać się z włączeniami.  Czy jednak takie ubezpieczenia faktycznie nas zabezpieczają. Tutaj możemy przedstawić przykład naszej znajomej, której poważnie uszkodzono bagaż w trakcie podróży. Ponieważ nie wykupiła ubezpieczenia, poradziłyśmy, żeby sprawdziła, czy nie ma takiego ubezpieczenia do karty kredytowej, którą płaciła za podróż. Okazało się, że i owszem.  Dzięki temu ubezpieczyciel pokrył straty związane z uszkodzeniem bagażu w trakcie podróży. Dlatego warto też się zastanowić, czy nie jesteśmy już posiadaczkami, przynajmniej podstawowego ubezpieczenia podróżnego. A o tym, jakie ubezpieczenia mogą zostać zaoferowano wraz z kartą kredytową napiszemy innym razem., a na razie życzymy miłego wypoczynku. :-)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s